Кокос колач кој се топи во уста

Кокос колач кој се топи во уста

Вкусен и посебен кокос колач.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 250 гр. брашно
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 120 гр. путер
 • 3 жолчки
 • 70 гр. шеќер
 • 2 лажици кисела павлака
 • малку сол
 • 3 белки
 • 120 гр. шеќер
 • сок од лимон
 • 120 гр. кокос
 • мармалад од кајсии

Подготовка:

 1. Се замесува тесто и се остава да нарасне.
 2. Се матат белките во цврст снег и се додава постепено шеќер.
 3. Се расукува тестото да не биде дебело, се премачкува со мармалад и со кокос.
 4. Се пече 15 м минути.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед