Кога не ви се готви по работа: Ручек за 15 минути

Кога не ви се готви по работа: Ручек за 15 минути

Вкусен ручек за 15 минути. Кога сте уморни од работа и не ви се готви нешто долго и комплицирано, ова е совршено.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко
 • 4 лажици путер
 • 1 кромид
 • 150 гр. печурки
 • 1 коцка супа
 • 1 лажица брашно
 • ½ сок од лимон
 • магдонос

Подготовка:

 1. Се сече месото ситно се ставаат зачини по избор.
 2. Се става половина путер во тава, па пилешкото, а потоа во истата тава се пржи и кромидот со сечени печурки.
 3. Се динста и се става и супата, со брашно и сок од лимон.
 4. Се додава магдонос и се крчка 15 минути.
 5. Сервирајте.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*