Пилешко месо и тиквици: Совршена комбинација за најубавите уштипци (Видео)

Пилешко месо и тиквици: Совршена комбинација за најубавите уштипци (Видео)

Лесен летен ручек од пилешко и тиквици, одличен избор за топлите летни денови.

Состојки:

 • 300 гр пилешко бело месо
 • 1 помала тиквица
 • 4 чешниња лук
 • 2 јајца
 • пченични снегулки
 • сол
 • бибер
 • сусам
 • малку ѓумбир

Начин на подготовка:

 1. Тиквицата исечкајте ја на кругови, па посолете и оставете 15 минути, потоа исцедете. 
 2. Изблендирајте месо, тиквици, лук, пченични снегулки, сусам, сол, бибер и малку ѓумбир. 
 3. Во смесата додајте 1-2 јајца. Вадете со лажица и пржете во длабоко масло и вадете на хартиена салфета. 
 4. Со прилог од компири и некоја убава супа ќе добиете прекрасен ручек.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*