Најлесната мимоза салата – евтин рецепт за царицата на салатите

Најлесната мимоза салата – евтин рецепт за царицата на салатите

Направете вкусна мимоза салата со само неколку состојки.

Состојки:

  • 6 компири
  • 4 варени јајца
  • 1 шолја павлака
  • 100 гр. мајонез
  • магдонос
  • сол

Подготовка:

  1. Се обарува компирот во солена вода, се лади и лупи, па се ренда на крипно.
  2. Се варат јајцата и се лупат, па се рендаат и тие крупно и се ставаат со компирот.
  3. Се додаваат мајонез и павлака.
  4. Се ставаат магдонос и сол и се меша,

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство