Појадок за 10 минути додека сите спијат – ќе замириса цел стан

Појадок за 10 минути додека сите спијат – ќе замириса цел стан

Вкусен и брз појадок за 10 минути. Додека сите спијат ќе биде готов и сите ќе ги намами со мирисот.

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 4 лажици путер
 • 1,5 лажички прашок за пециво
 • 1 лажиче сода бикарбона
 • 250 мл. кисело млеко
 • сол
 • бибер
 • 400 гр. салама
 • сирење

Начин на подготовка:

 1. Во брашното се додава исечениот путер, прашок за пециво и сода бикарбона, кисело млеко и сол и бибер.
 2. Се замесува тесто.
 3. Се става тестото на побрашнета површина и се прави квадрат, па се става на него салама исечена и сирење изронето.
 4. Се прави ролат или некоја форма, и се сече на подебели парчиња кои се печат во плех со хартија на 190 степени 20 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*