Ролат од мелено месо

Ролат од мелено месо

Вкусно јадење од телешко месо…

Состојки:

 • 500 гр мелено телешко месо
 • 6 јајца
 • 2 лажици презла
 • 150 гр салама Пекабеско
 • 3 лажици павлака Пекабела
 • 2 лажици млеко
 • 15 гр путер
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Телешкото посолете го и побиберете го, додајте две јајца и презла, сè добро измешајте и на фолија развлечете како кора. 
 2. Разматете четири јајца, додајте млеко и на загреан путер испржете како омлет, но само од едната страна. 
 3. Непечената страна од омлетот распоредете ја преку месото, а омлетот посипете го со ситно сечкана салама измешана со павлака. 
 4. Свиткајте го месото во ролна и печете го во загреана рерна. 
 5. Печениот ролат исечкајте го на тенки парчиња и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*