Матено тесто готово за 5 минути: За торти, колачи и мафини, успева во плех, тави или калапи

Матено тесто готово за 5 минути: За торти, колачи и мафини, успева во плех, тави или калапи

Од торти, колачи, појадоци, до куглофи и мафини, рецепт од кој ќе јадете што ви душа сака.

Успева во калапи, плех, тава, тавче, готово е за брзо и многу е вкусно.

Состојки:

  • 300 гр. путер
  • 300 гр. шеќер
  • 300 гр. брашно
  • 4 јајца
  • сол

Подготовка:

  1. Се мати путерот со шеќер.
  2. Се двојат белките од жолчките на сите 4 јајца, па жолчките едно по едно се матат со миксер и се додаваат во путерот, а потоа се става брашното.
  3. Се матат одделно белките со малку сол, па се ставаат и тие.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*