Вкусен ручек: Пилешко со сланина и рузмарин

Вкусен ручек: Пилешко со сланина и рузмарин

Ова пикантно и вкусно јадење се подготвува многу едноставно и брзо…

Состојки:

  • 4 лажички лук во прав
  • 4 парчиња пилешко филе
  • 4 поголеми парчиња сланина или 8 помали
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Лукот во прав посипете го по пилешкото месо и посолете и побиберете по вкус. Преку пилешкото ставете гранче рузмарин, па прекријте со сланина. Свиткајте ролни и прицврстете ги со чепкалки. 
  2. Пилешкото печете го во тава или на скара околу 8 минути од секоја страна или додека месото убаво не се испече.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*