Миш-маш од рерна: Фантастично јадење залиено со сос од јајца и кисело млеко

Миш-маш од рерна: Фантастично јадење залиено со сос од јајца и кисело млеко

Вкусна селска храна која ќе ја обожавате…

Состојки:

 • 1 тегла печени пиперки
 • 100 гр сирење
 • магдонос
 • 3 чешниња лук
 • бибер
 • сол
 • 2 лажици масло
 • 100 гр кашкавал

Состојки за прелив:

 • 3 јајца
 • 4 лажици кисело млеко
 • 2 лажици брашно
 • прстофат сода бикарбона

Начин на подготовка:

 1. Печените и излупени пиперки извадете ги од тегла да се исцедат, а потоа исечете ги на ленти. Наредете ги во плех намастен со масло, па преку нив ставете сирење и испасирани чешниња лук. Од горе зачинете со неколку капки масло, бибер, сол и ситно сечкан магдонос. 
 2. Разматете јајца со кисело млеко и сода бикарбона, па додајте брашно. Со оваа смеса залијте ги пиперките и печете 20 минути на 200 степени во претходно загреана рерна. 
 3. Извадете од рерна и посипете со рендан кашкавал, па повторно вратете во рерна на 10 минути да се запече.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*