Фаширани шницли со зеленчук

Фаширани шницли со зеленчук

Класици во кулинарството – фаширани шницли со зеленчук.

Состојки:

  • 500 гр мелено месо
  • 2 компири
  • 2 моркови
  • 1 главица кромид
  • 1 јајце
  • малку сол
  • брашно

Начин на подготовка:

  1. Во меленото месо изрендајте компир и морков, додајте јајце и посолете, додајте исечкан кромид и сè добро соединете. 
  2. Правете шницли со големина по желба, извалкајте во брашно, потапкајте и пржете ги на врело масло. 
  3. Кога ќе се создаде кора намалете ја температурата, сврете ги шницлите и пржете десетина минути на најниска температура.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*