Идеја за ручек: Пилешко со зеленчук од рерна (Видео)

Идеја за ручек: Пилешко со зеленчук од рерна (Видео)

Доколку немате идеја за следниот ручек, еве едноставен рецепт…

Состојки:

  • 2 батаци и карабатаци
  • 1 главица кромид
  • 2 пиперки
  • 2 моркови
  • 3 компири
  • 2 домати
  • масло
  • ловоров лист

Начин на подготовка:

  1. На масло пропржете крупно сечкан кромид, додајте сечкана пиперка па и неа пропржете ја, морков, потоа компир и домат, сè убаво посолете и на крај додајте посолени батаци. 
  2. Малку прелијте со масло и додајте шолја вода па ставете во рерна убаво да се испече на 200 степени околу 50 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*