Не сте пробале нешто волку меко и вкусно: Појадок или вечера за 30 минути

Не сте пробале нешто волку меко и вкусно: Појадок или вечера за 30 минути

Со неколку состојки до највкусен појадок, мезе или вечера за вас и најсаканите.

Состојки:

 • 1 кг. брашно
 • 250 гр. маргарин
 • 400 гр. сорење
 • 1 лажиче сол
 • 1 јајце
 • 1 квасец
 • 100 мл. вода

Подготовка:

 1. Се става квасецот да се активира во 100 мл. млака вода, па се додава потоа брашно, сирење и маргарин, па сол.
 2. Се меси тесто и се остава да нарасне 30 минути.
 3. Се развлекува тесто, па се прави ролат.
 4. Се остава 10 минути, па се развлекува и се вадат погачи со модли или шолја.
 5. Се редат на подмачкан плех и се премачкуваат со јајце, па се печат 30 минути на 200 степени.
 6. Супер за со јогурт или павлака.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*