Повкусни од пита со спанаќ: Брзи кифлички со богат фил

Повкусни од пита со спанаќ: Брзи кифлички со богат фил

Направете вкусни кифлички со богат фил по брз рецепт:

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 70 гр. маргарин
 • 1 дл. масло
 • 2 дл. млеко
 • 2 јајца
 • квасец
 • сол

Фил:

 • 250 гр. шунка
 • 1 главица кромид
 • маргарин
 • 100 гр. кашкавал
 • 5 лажици сецкан спанаќ
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер

 

Подготовка:

 1. Тестото се меси од сите состојки за него, се остава еден час да нарасне, а потоа се дели на три топки и секоја се развлекува, па се сечат триаголници.
 2. Се пржи на масло кромидот, со спанаќ и шунката на коцки. Се додава и изматено јајце и кашкавал, па зачини.
 3. Се става фил и се виткаат кифли.
 4. Се печат 35 минути на 200 степени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*