Вкусна кајмак пица со стар леб – крцка и се топи во уста

Вкусна кајмак пица со стар леб – крцка и се топи во уста

Направете вкусна кајмак пица со стар леб, деликатес наместо да го фрлите.

Состојки.

 • 10 парчиња леб
 • 100 гр. кајмак
 • 1 јајце
 • малку рендано сирење
 • 1 шолја млеко
 • 100 гр. кулен
 • 300 гр. моцарела
 • кечап
 • оригано
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Се премачкува тепсија со масло, па се редат кришки леб, така да нема празнини.
 2. Се мати јајце во сад со кајмак, млеко и сирење, како и зачини.
 3. Се става се преку лебот, па се става кулен, моцарела и оригано и зачини, па малку кечап.
 4. Се става да се упие околу половина час па се пече на 220 степени 20 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*