Брзи триаголници со сирење од готови кори – ќе ги направите додека се спремате за работа

Брзи триаголници со сирење од готови кори – ќе ги направите додека се спремате за работа

Направете вкусни триаголници со сирење за појадок, ручек на работа или вечера.

Состојки:

  • 500 гр. готови кори за пита
  • 1 јогурт
  • 4 јајца
  • 1 шолја масло
  • 500 гр. кравјо сирење
  • сол

Подготовка:

  1. Се мати сирењето со 2 јајца, па се става сол.
  2. Се прави така филот за мачкање на корите. Се мати јогурт со две јајца и масло, сол, па сите кори се сечат по средина за да се добијат помали кори, а потоа се зема по една кора и цела се премачкува, па се преклопува, се става сирење на еден крај, па се прави триаголник и се заклопува.
  3. Се прави вака додека има кори и фил.
  4. Се печат на плех 15 минути на 200 степени.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*