Сите состојки ги имате дома: Лепињи за кои и соседите ќе ви тропнат на врата

Сите состојки ги имате дома: Лепињи за кои и соседите ќе ви тропнат на врата

Одлично, брзо и лесно, а толку убаво ќе мириса што и соседите ќе дојдат да видат што спремате дома.

Состојки:

  • 1 квасец
  • 1 кг. брашно
  • 1 лажица масло
  • 2 лажички шеќер
  • 1 лажиче сол
  • млака вода по потреба

Подготовка:

  1. Се става квасецот во млака вода со малку шеќер и лажица брашно да се активира, па се меша со сите останати состојки, се замесува тесто и се остава да нарасне кратко.
  2. Потоа, се вадат топку, се расукуваат малку и се пржат на тава со масло.
  3. Се служат топли со јогурт, кисело млеко или павлака.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*