Чувајте го здравјето на горештините: Спасете се од дехидрирање и топлотен удар, хранате се вака

Чувајте го здравјето на горештините: Спасете се од дехидрирање и топлотен удар, хранате се вака

Секоја година кога ќе почнат горештините лекарите апелираат да се внимава и да се грижиме за здравјето.

Особено треба да внимаваат постарите лица, хронично болни и трудниците.

Потребно е да седиме во затворена просторија во која има температура која ни одговара.

Потребно е да се пие многу вода. Топлото време предизвикува дехидратација на телото, па немојте да чекате многу да ожедните, туку секогаш имајте вода со себе каде и да сте.

Разладете се со туширање на топлото време, со млака вода.

Не јадете многу масна, зачинета и тешка храна.

Јадете многу овошје и зеленчук, салати, лесна и непреработена храна, пијте природни сокови, вода, цедевита, смути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*