Деликатес: Посна пица која ќе ја правите и кога не постите

Деликатес: Посна пица која ќе ја правите и кога не постите

За сите кои периодов постат, направете посна пица за сите сетила.

Состојки.

 • 1 тесто за пица
 • ½ кг. спанаќ
 • 1 лажиче копар
 • ¾ шолји маслинки црни
 • 1 чешне лук
 • ¾ шолји масло
 • бибер
 • сол

Подготовка:

 1. Се мие спанаќот и се ообарува кратко во врела вода, па убаво се цеди.
 2. Се вадат семките од маслинките и се сечат на кришки.
 3. Се пржи лукот на масло за да прими мирис.
 4. Се трга лукот од маслото, а во маслото се ставаат маслинките со спанаќ и  со зачини и се меша се и се крчка малку.
 5. Се става на тестото за пица филот од спанаќ и се пече на 200 степени 20 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*