Направете дома лек за чир на желудникот – плус следете ги овие совети

Направете дома лек за чир на желудникот – плус следете ги овие совети

Чирот на желудник е голем и тежок проблем кој тешко се отстранува и секако создава тешкотии и тегоби. Сепак, постојат препарати од природата кои помагаат да се реши маката.

При ваква состојба важно е од телото да ги исфрлите лутите, премногу зачинети намирници, и оние кои едноставно не ви одговараат и ве прават раздразливи.

Важно е и последниот оброк да е барем три часа пред спиење.

Кога се работи за чир на желудник, многу лековити и силни својства има копривата.

Земете една лажица корен од коприва да се вари во литро вода, а откако ќе зоврие намалете ја температурата и варете уште 20 минути.

Секој ден пред појадок пијте 2 децилитри.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува