Моќен еликсир на младоста: Потребна ви е една минута и три намирници

Моќен еликсир на младоста: Потребна ви е една минута и три намирници

Еве рецепт за моќно „антиејџ“ фрапе полно со незаменливи антиоксиданси. За неговата подготовка потребна ви е буквално една минута.

Ако го подготвувате фрапето со полномасно млеко или сладолед можете да го послужите како освежувачки десерт.

Состојки:

  • 1 мала шолја суви сливи
  • 3/4 мала шолја свежи или смрзнати боровници
  • 2 лажички мелено ленено семе
  • содржина од една капсула рибино масло
  • 2 лажички сурутка

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во блендер. Додајте коцки мраз. Нивната количиниа зависи од тоа колку густ шејк сакате. По желба засладете со малку мед. 
  2. Изблендирајте, ставете во чаша и уживајте во неодоливата напивка на младоста.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко