Домаќински кифлички – ќе јадете два дена од една смеса, мирис на пециво кое мами

Домаќински кифлички – ќе јадете два дена од една смеса, мирис на пециво кое мами

Направете вкусни домаќински кифлички во вашиот дом.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • ½ кг. брашно
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 квасец
 • 100 мл. топла вода
 • 100 мл. топло млеко
 • 50 гр. растопен маргарин
 • 1 лажичка оцет
 • 1 јајце
 • сусам

Подготовка:

 1. Квасецот се става со шеќер и 50 милилитри вода да се активира, па во меѓувреме во вангла се ставаат брашното, сол, надојдениот квасец, млекото и оцет, маргарин и водата, па се замесува тесто.
 2. Намачкајте ја ванглата со малку масло, па оставете го тестото еден час да нарасне.
 3. Повторно се замесува малку, се прават топчиња и се расукуваат, па се прават кифли и се оставаат малку да нараснат, а потоа се загрева рерната на 200 степени , се премачкуваат со изматено јајце и сусам и се печат додека не поруменат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*