Појадок по рецептот на нашите баби и мајки: Највкусни уштипци со јогурт

Појадок по рецептот на нашите баби и мајки: Највкусни уштипци со јогурт

Направете вкусни уштипци со јогурт по рецептот на нашите баби и мајки.

Состојки:

  • 14 лажици брашно
  • пола кесе прашок за пециво
  • 1 јајце
  • 1 шолја јогурт
  • сол
  • масло

Подготовка:

  1. Се става брашното во сад со прашок за пециво, сол и се меша.
  2. Се мати јајце, се става во брашното, се става јогурт, па се меша убаво.
  3. Се става масло во тава, па се вадат уштипци со лажица и се пржат.
  4. Многу се вкусни.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*