Топчиња од месо со сланина: Совршени залаци за вистински гурмани

Топчиња од месо со сланина: Совршени залаци за вистински гурмани

Месни топчиња со сланина за вистинско уживање…

Состојки:

 • 850 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • 1 помала главица кромид, исечкан
 • 1 шолја презла
 • сол
 • бибер
 • 1/4 лажичка лук во прав
 • тенко исечкана сланина Пекабеско
 • стапчиња за ражничи

Начин на подготовка:

 1. Спојте ги состојките, освен сланината, па направете топчиња. Потоа замотајте ги во кругови сланина и зацврстете ги со стапчиња за ражничи. 
 2. Подгответе решетка, лимот ставете го под неа, наредете ги топчињата и печете ги 40 минути на 220 степени. 
 3. Изберете сос по желба, направете салата и послужете!

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*