Предлог за ручек: Пилешко во црвен сос

Предлог за ручек: Пилешко во црвен сос

Вкусен и брз ручек – неодоливо пилешко во црвен сос…

Состојки:

 • 1 кг пилешки батаци
 • 200 мл домати во конзерва
 • 1 кг домати
 • 250 гр моцарела
 • маслиново масло
 • босилек
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Батаците измијте ги и наредете ги во тенџере па прекријте ги со вода. 
 2. Посолете и побиберете и гответе додека месото не омекне. 
 3. На маслиново масло пропржете ситно сечкан кромид и лук па додајте доматен сос. 
 4. Во намастена тепсија наредете батаци, прелијте ги со сос и наредете сирење. 
 5. Печете во рерна загреана на 180 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*