Солена верзија: Торта за гурмани

Солена верзија: Торта за гурмани

Единствен рецепт за солена торта…

Состојки за тесто:

 • 400 гр брашно
 • 40 гр маргарин
 • 1 јајце
 • 10 гр квасец
 • сол

Состојки за фил:

 • 300 гр кромид
 • 300 гр модар патлиџан
 • 0,5 кг исчистени пиперки
 • 300 гр тиквици
 • 300 гр домати
 • 4 варени јајца
 • 150 гр ементалер сирење
 • 1 лажичка сечкан магдонос
 • 2 лажици масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Од брашно, омекнат маргарин, квасец, сол, јајце и малку вода замесете тврдо, но растегливо тесто и оставете го да нарасне. 
 2. Зеленчукот измијте го и исчистете го. Патлиџанот исечкајте го на парчиња, пиперката на резанки, а тиквицата на кругови. На масло пропржете сечкан кромид, па додајте патлиџан, тиквици и пиперки, излупени и исечкани домати. 
 3. Гответе на слаб оган додека течноста не испари и оставете да се излади. Тестото развлечете го во кора со дебелина од 3 мм и со неа обложете го дното и рабовите на намастен калап. Ставете половина од филот, преку наредете исечкани јајца, сирење и останатиот зеленчук. 
 4. Печете околу половина час на средна температура.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт