Ви откриваме: Еве зошто треба почесто да јадете јагоди

Ви откриваме: Еве зошто треба почесто да јадете јагоди

Јагодите за многумина се омилено летно овошје, а еве зошто треба почесто да ги јадете!

Помагаат при слабеење

Ова овошје содржи антоцијанини, кои помагаат при согорување на масните наслаги, бидејќи организмот ги користи како гориво. Истражувањата покажале дека антоцијанинот исто така поволно влијае на краткотрајно памтење.

Ублажуваат болки

Докажано е дека јагодите имаат антивоспалителни дејства кои ублажуваат болки.

Имаат антиканцерогено и антиалергено дејство

Јагодите се богати со флавоноиди кои се борат со канцерогените клетки. Освен тоа, фенолните киселини од јагодите имаат антиалергени својства. Сепак, иако помагаат кај лица со алергии, постојат луѓе кои се алергични баш на јагоди.

Го успоруваат стареењето

Јагодите се исклучително богати со антиоксиданси. Толку се богати што се наоѓаат на четврто место по ред на листата намирници со најголема концентрација на антиоксиданси. Тие го штитат телото од многу болести и го успоруваат стареењето на кожата.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?