Лимонот е второ име за здравје – како помага и колку долго може да се користи

Лимонот е второ име за здравје – како помага и колку долго може да се користи

Лимонот е стебло од цитрусите, овошје кое доаѓа од Кина и Индија, а има голем број витамини и лековити својства.

Енергетската вредност му е 29 калории на 100 грама, има многу витамин Ц, минерали и протеини во својот состав.

Добар е за имунитет и добар метаболизам, за настинки и грип, за грлото, за отпорност на телото.

Помага за висок притисок или хипертензија, за несоница, реума, астма, респираторни проблеми, за артритис.

Спречува и некои видови рак.

Може да стои и седум дена на собна температура, во ладилник и 2-3 недели. Кората е исто така богата со витамини и се употребува за различни јадења.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко