Мекици меки како перничиња – евтин рецепт за цело семејство

Мекици меки како перничиња – евтин рецепт за цело семејство

Направетеги најмеките и највкусните мекици за појадок за цело семејство.

Состојки.

 • 200 мл млеко
 • 1 сув квасец
 • 2 јајца
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 3 лажици масло
 • 600 гр брашно
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Се раствара квасецот со топло млеко и шеќер, па се остава да се активира, а потоа се става во средина на брашното во еден сад.
 2. Се ставаат и јајцата, сол и масло, се меша и се меси меко тесто.
 3. Се прекрива со фолија и се остава да нарасне, се вадат 12-13 топки и се прават мекици од нив, па се пржат на загреаното масло.
 4. Се ставаат на салфета да впијат, па се служат со сирење и јогурт или павлака.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Турски погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*