Маслиновото масло е„злато кое тече” – лечи цел спектар болести, еве колку долго се чува

Маслиновото масло е„злато кое тече” – лечи цел спектар болести, еве колку долго се чува

Маслинката е плод на зимзелено дрво, расте во медитеранските подрачја, вкусна е и помага за многу состојби и болести, а се прави и маслиново масло од нив кое помага и се препорачува да се користи како замена за обичното масло.

Маслиновото масло има посебна арома, има витамини Е, 95 посто масна киселина и многу позитивни состојки за телото.

Лековитите својства зафаќаат цел список. Помага за намалување на холестеролот, за намалување на ризикот од некои врсти тумор, за поттикнување на добриот холестерол кој ги чисти артериите.

Се чува на алдно место, трае и до шест месеци отворено.

Се употребува и во фармацевтската индустрија и е пријател на косата и кожата.

Повеќе на Готви.мк:

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет