Брокулата е чудесна намирница – само таа ја убива бактеријата на која не делува ни лек

Брокулата е чудесна намирница – само таа ја убива бактеријата на која не делува ни лек

Брокулата е карактеристична со својот специфичен вкус, се јаде и плодот и листовите, а има бројни витамини како А, Б1, Б2, Е и Ц.

Има и доста влакна и бета-каротен, а помага за дијабетес, за срцето и холестеролот, за болестите на коските, болките, а се смета дека ги убива и станиците на ракот.

Со право е во групата на едни од најздравите намирници на светот со малку калории, па така помага освен за здравје и за слабеење.

Со неа се победува и тешката бактерија на желудникот, хеликобактери, отпорна на лекови.

Се употребува варена, печена, за супа, салати, чорби, ручеци…

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Јадете тестенини пред спиење – тоа е грешка

Вегетаријански сос за тестенини

Нова идеја за тестенини

Тестенини со сос од печурки

тестенини со кајмак

Тава со тестенини

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*