За највкусни кифли, пици, тесто – со мал трик проверете дали квасецот е свеж

За највкусни кифли, пици, тесто – со мал трик проверете дали квасецот е свеж

Ако сакате да зготвите некое вкусно тесто, кифли, пица, или некој десерт а ви е потребен квасец, лесно ќе проверите дали е свеж, ако се сомневате во тоа.

Трикот е едноставен, треба да исечете мало парченце од квасецот и да го ставите во ладна вода.

Ако исплива на површина е свеж и добар за користење, а спротивно не е свеж и би требало да купите друг.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*