Бабини лепчиња од тава (Видео)

Бабини лепчиња од тава (Видео)

Доколку сакате врел леб, а немате рерна при рака, еве како брзо да направите фини врели лепчиња, без рерна.

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 100-150 мл вода
  • 15 гр квасец
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Замесете меко тесто да биде глатко, па оставете го малку да нарасне. 
  2. Ставете на работна површина, развлечете на 1 см дебелина и вадете малку поголеми крофни. 
  3. Повторно оставете ги да нараснат. Загрејте поголема тефлонска тава, а потоа наредете ги лепчињата и поклопете. 
  4. Кога убаво ќе поруменат свртете ги од другата страна. На секое вртење бришете го поклопот на тавата, бидејќи се замаглува.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта