Грчки погачи со сирење – секој залак се топи во уста

Грчки погачи со сирење – секој залак се топи во уста

Направете си вкусен појдок за цело семејство, грчки погачи кои се топат во уста.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 25 гр квасец
 • 10 гр. сол
 • 10 гр. шеќер
 • 8 лажици масло
 • 250 мл вода

Фил:

 • 50 гр сирење
 • 100 гр кашкавал
 • 1 лажица сусам
 • 3 лажици масло
 • малку црвен пипер

Начин на подготовка:

 1. Се става брашното во сад, се раствара кваецот во млака вода со едно лажиче шеќер и 1 лажица од брашното. Нека се активира, па ставете го во садот со брашно.
 2. Ставете и масо и сол и замесете меко тесто.
 3. Нека нарасне на топло.
 4. Се прави фил од сите наведени состојки, освен црвениот пипер.
 5. Се дели тестото на 7 топки, се развлекува секоја во тенка кора.
 6. Се редат во плех за печење со хартија, а одозгора се премачкуваат со филот, па се става црвен пипер.
 7. Се печат на 180 степени додека не поруменат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

 

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*