Универзално тесто со 2 јајца: Трае 7 дена, нараснува двојно

Универзално тесто со 2 јајца: Трае 7 дена, нараснува двојно

Направете универзално тесто за се, со само две јајца.Ова е рецептот кој многу ќе ви се најде за било каква пригода.

Состојки:

 • 2 јајца 
 • 1 лажиче шеќер 
 • 1 лажиче сол 
 • 500 мл. млеко 
 • 3 лажици кисело млеко 
 • 3 лажици масло 
 • 1 прашок за пециво 
 • 20 гр свеж квасец 
 • 1 кг брашно

 

Начин на подготовка:

 1. Се раствара квасецот во 200 милилитри млако млеко со шеќер, се остава да се активира десетина минути, па во голем сад се става брашното со прашок за пециво и потоа квасецот и сол. 
 2. Се убаво се меша, се ставаат и изматените јајца, помешаи со млеко и кисело млеко, па се замесува тесто. 
 3. Направете топка и оставете ја во вангла покриена со крпа и оставете да нарасне на топло. 
 4. Може да направите потоа што и да посакате, тесто за пица, кифли, а трае до 7 дена, секако со стоење во ладилник. 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*