Погачи мафини со сирење – извадете калапи и направете брз појадок

Погачи мафини со сирење – извадете калапи и направете брз појадок

Направете вкусни погачи во калапи за мафини, со богат фил од сирење.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 2 јајца 
 • ½ шолји млеко 
 • 1 лажица кисело млеко 
 • 150 гр изронето сирење 
 • 1/3 шолји растопен маргарин 
 • 1 лажиче сол 
 • малку куркума 
 • 1 лажиче сув квасец 
 • брашно по потреба 
 • маргарин за премачкување 
 • сусам за горе

Начин на подготовка.

 1. Се мати едно цело јајце и белката од другото јајце, а жолчката се трга на страна за премачкување. 
 2. Во јајцата кои се изматени ставете млеко, кисело млеко, маргарин растопен, сирење, сол, куркума, шеќер и квасец. 
 3. Се убаво измешајте и ставете брашно колку да замесите тесто. 
 4. Оставете го на топло да нарасне малку, па поделете го на 6 топки. 
 5. Разлечете ги топките, па премачкајте ги со маргарин и ставете една преку друга три кори. 
 6. Направете ролат, исечете го на малу делови, да ги собере во подмачкани калапи за мафини. 
 7. Така направете и со другите три кори. 
 8. Премачкајте ги со жолчката која ја тргнавме, ставете сусам и печете на 180 степени на загреана рерна, додека недобијат златна боја.

Пријатен апетит!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*