Погачи со сирење на селски начин – излегуваат многу од смесата, брзо се готови

Погачи со сирење на селски начин – излегуваат многу од смесата, брзо се готови

Направете вкусни селски погачи со сирење, фил кој е прекрасен, арома која мами.

За цело семејство, ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. брашно
 • 40 гр. ржано брашно
 • 1 квасец
 • 400 мл. вода
 • 2 лажички сол
 • 2 лажички шеќер
 • 500 гр. сирење

Подготовка:

 1. Се мешаат сите состојки во чинија освен сирењето.
 2. Се прави тесто и се остава да нарасне на топло околу половина час.
 3. Вадете потоа мали топки, па направете погачи, а во средината ставете издробено сирење.
 4. Печете ги на плех со хартија на 180 степени додека не поруменат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*