Пита со крцкава кора: Брзо за подготовка, тече кајмак, мами со мирисот

Пита со крцкава кора: Брзо за подготовка, тече кајмак, мами со мирисот

Направете брз појадок или вечера, кој мами со аромата и вкусот.

Нешто лесно за подготовка, поради што многумина го сакаат.

Состојки:

 • 1 пакување готови кори за пита (400-500 грама)
 • 1 сирење кравјо
 • 1 шолја кајмак
 • 10 јајца
 • 1 шолја млеко
 • 8 лажици гриз
 • прашок за пециво
 • малку масло

Начи на подготовка:

 1. Се матат одделно белките, посебно жолчките.
 2. Во жолчките се става издробено сирење, па малку сол.
 3. Се додава кајмак, шолја  млеко, гриз, прашок за пециво, малку масло и изматените белки.
 4. Се ставаат по две кори на премачкан плех, па се става масло врз нив малку, па фил.
 5. Ова се прави се додека има кори и фил.
 6. Последните две кори се премачкуваат со масло, па се бодат со вилушка.
 7. Се пече на 220 степени додека не порумени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*