Крем салата со сирење и сусам – доволна за 10 лица

Крем салата со сирење и сусам – доволна за 10 лица

Многу добра и едноставна за подготовка. Супер вкусна салата доволна за десет лица, со што ќе биде супер и за свечености.

Состојки:

 • ½ кг. пченка од конзерва
 • 300 гр. свински врат
 • 10 кисели краставички
 • 10 варени јајца
 • ½ кг. сирење
 • 400 гр. павлака
 • 200 гр. сусам
 • сол по желба

 

Подготовка.

 1. Јајцата се варат, ладат и лупат, па се сечат на коцки, а свинскиот врат се сече исто така ситно, заедно со киселите краставички.
 2. Се цеди и пченката.
 3. Се пржи сусамот на тава кратко, без масло.
 4. Се рони сирењето и се меша со павлака, ако не е солено сирењето додадете слободно сол.
 5. Измешајте ги во сад јајцата, свинскиот врат, киселите краставички, заедно со сусамот.
 6. Ставете и пченка.
 7. Додајте ги сирењето со павлака и се измешајте убаво.
 8. Декорирајте по желба.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата