Брза пита со компир: Се прави со 4 состојки, крцкаво горе, меко внатре

Брза пита со компир: Се прави со 4 состојки, крцкаво горе, меко внатре

Направете брза пита со готови кори за појадок, ручек, мезе или вечера.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита 
 • 1 кг. компир 
 • 2 главици кромид 
 • 2 јајца 
 • 2 дл. вода 
 • сол 
 • бибер

 

Начин на подготовка:

 1. Компирот се ренда, кромидот се сече ситно. 
 2. Се ставаат сол и бибер во садот со компир и кромид и се додаваат изматените јајца.
  Се редат корите на плех и се става фил, а се повторува постапката додека не се потроши смесата. 
 3. Се пече на 200 степени 20 минути. 
 4. Се вади пред крај се полева со 2 дл. солена вода и се враќа уште неколку минути, за да крцка.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*