Лиснати погачици со чварки (Видео)

Лиснати погачици со чварки (Видео)

Подгответе ги највкусните погачици со чварки!

Состојки:

 • 3 јајца
 • 20 гр квасец
 • 200 мл јогурт
 • 100 мл млеко
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • 400-500 гр брашно
 • 300-400 гр мелени чварки

Начин на подготовка:

 1. Растопете квасец во млако млеко, додајте шеќер, јогурт, 2 јајца, брашно, сол и замесете средно тврдо тесто. Оставете да нарасне. 
 2. Поделете го на 7-8 топчиња, а секое топче развлечете го што потенко во проѕирна кора. 
 3. Намачкајте кора со чварки, па развлечете друга, и неа премачкајте ја со чварки, ставете ја преку првата и така додека не ги потрошите сите кори. 
 4. Пресечете погачици со остар нож и редете ги во плех. Намачкајте ги со жолчка, па кога ќе одморат околу 10 минути, ставете ги во врела рерна на 200 степени околу 25-30 минути убаво да поруменат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*