Никако не ги подгревајте овие намирници – буквално се „отров” за телото

Никако не ги подгревајте овие намирници – буквално се „отров” за телото

Постојат намирници кои никако не треба да ги подгреваме ако ни останале од ручекот, па потоа повторно ни се отворил апетит.Имено, една од тие намирници е оризот. Оризот кој се чува на собна температура откако е подготвен за јадење, брзо во себе развива штетни бактерии, а потоа  ако пак се подгрее може да предизвика дијареа и болки во стомакот.

Тука влегува и варениот компир кој развива бактерии кои лесно може да доведат до труење.

Тука се и јајцата.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Ако се потите прекумерно сменете нешто во храната

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Топли пирошки со сирење

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*