Лесна крем салата со макарони и пилешко – веднаш ќе се изеде

Лесна крем салата со макарони и пилешко – веднаш ќе се изеде

Направете вкусна салата со макарони и пилешко.

Крем вкус кој не се заборава.

Состојки:

 • 300 гр. обарено пилешко 
 • 150 гр. моркови 
 • 150 гр. грашок 
 • 150 гр. пченка 
 • 100 гр. кашкавал 
 • 150 гр. варени макарони 
 • 1 лажиче сенф 
 • 400 гр. кисела павлака 
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Се обарува пилешкото и морковите, па се варат макароните во солена вода. 
 2. Се варат и пченката и грашокот. 
 3. Се сече вареното пилешко, исто така и морковот на коцки, па се ставаат и пченка и грашок. 
 4. Се става се во сад, тестенините кои ќе ги исцедите, пилешкото, пченка, грашок, моркови, рендан кашкавал и сол. 
 5. Се мешаат павлаката и сенфот и се ставаат врз салатата, па се меша и лади.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*