Компир со кромид: Посебна арома, се топи во уста

Компир со кромид: Посебна арома, се топи во уста

Направете вкусен ручек со компири и колбаси, како и кромид за совршена арома.

Состојки:

  • 1 кг. компир 
  • 1 колбас по избор 
  • 1 црвен кромид 
  • 1 лажиче црвен пипер 
  • 2 лажици масло

Подготовка:

  1. Се лупи компирот и се сече, па се сече и колбасот на тркалца, па црвениот кромид на кругови. 
  2. Се премачкува огноотпорен сад со масло, се ставаат компирите со колбасот и кромид. 
  3. Се става и црвен пипер и се меша. 
  4.  Се става вода за да не загори и се пече додека не испари водата на 200 степени.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*