Вкусно јадење: Полнет сомун

Вкусно јадење: Полнет сомун

Подгответе вкусни полнети сомуни за совршен оброк!

Состојки:

  • 4 сомуни
  • 300 гр мелено месо
  • 100 гр суво месо
  • 4 јајца
  • зачин
  • бибер
  • 1 дл масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. На масло и путер пропржете кромид, мелено месо и суво месо. Сè зачинете. Сомуните на врвовите малку засечете ги и во секој ставете фил од месо, па преку јајце. Додајте малку сол и на секое јајце ставете по парче путер. 
  2. На една тепсија ставете малку вода (околу половина чаша), 2-3 лажици масло и наредете ги подготвените сомуни. Од горе пропрскајте ги со супа, може и со вода, покријте ги со фолија и ставете ги во рерна, околу 20 минути.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки