Лудо тесто со кое се успева и тројно нараснува – стои 1 недела

Лудо тесто со кое се успева и тројно нараснува – стои 1 недела

Направете тесто кое го нарекуваат лудо. Нараснува огромно и погодно е за се, кифли, пица, леб, пецива…

Состојки:

 • 1 кг. брашно 
 • 2 дл. јогурт 
 • 2 јајца 
 • 1 дл. масло 
 • 4 дл. млеко 
 • 1 квасец 
 • 1 прашок за пециво 
 • 2-3 лажички сол

 

 

Подготовка:

 1. Се матат јогуртот со две јајца и 0,5 шолји масло, 3 шолји млеко и кесе квасец со прашок за пециво и сол. 
 2. Се убаво се мати и меша. 
 3. Се додава и брашното во смесата, па се мати убаво со спиралните маталки од миксерот. 
 4. Се става садот со тестото во фрижидер, и се вади од него по потреба за се. 
 5. Може да стои и 7 дена.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*