Корпи од лиснато тесто, ќе замириса домот: Богат фил кој тече

Корпи од лиснато тесто, ќе замириса домот: Богат фил кој тече

Направете вкусни мафини со јогурт и месо, кои се како превртени корпи.

Состојки:

 • 1 пакување лиснато тесто 
 • 500 гр. мелено месо 
 • 1 главица кромид 
 • сол 
 • бибер 
 • оригано 
 • 1 шолја павлака 
 • 3 лажици кечап

 

 

Подготовка:

 1. Лиснатото тесто се отвара и се истенчува колку може. Се сече на коцки колку за калап за мафини. 
 2. Се превртува калапот наопаку и се става тестото, па се премачкува со масло и се пече на 200 степени 10 минути. 
 3. Се ситни кромидот и се динста на масло, се става и меленото месо, се ставаат зачини. 
 4. По 20 минути се трга од шпорет, се додаваат павлака и кечап. 
 5. Се полни секоја корпа и се декорира по желба.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја