Корпи од лиснато тесто, ќе замириса домот: Богат фил кој тече

Корпи од лиснато тесто, ќе замириса домот: Богат фил кој тече

Направете вкусни мафини со јогурт и месо, кои се како превртени корпи.

Состојки:

 • 1 пакување лиснато тесто 
 • 500 гр. мелено месо 
 • 1 главица кромид 
 • сол 
 • бибер 
 • оригано 
 • 1 шолја павлака 
 • 3 лажици кечап

 

 

Подготовка:

 1. Лиснатото тесто се отвара и се истенчува колку може. Се сече на коцки колку за калап за мафини. 
 2. Се превртува калапот наопаку и се става тестото, па се премачкува со масло и се пече на 200 степени 10 минути. 
 3. Се ситни кромидот и се динста на масло, се става и меленото месо, се ставаат зачини. 
 4. По 20 минути се трга од шпорет, се додаваат павлака и кечап. 
 5. Се полни секоја корпа и се декорира по желба.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*