Уштипци со фета и тиквички: Брз појадок со вкусен фил

Уштипци со фета и тиквички: Брз појадок со вкусен фил

Направете вкусни уштипци со фета и тиквички.

Лесно и брзо.

Состојки:

 • 200 гр. рендани тиквички
 • 200 гр. фета
 • 2 јајца
 • 4 дл. млеко
 • 1 прашок за пециво
 • сол
 • брашно
 • масло

 

Подготовка:

 1. Се рендаат тиквичките, се рони фета сирењето, се мешаат заедно, се додаваат јајца, млеко.
 2.  Се става прашок за пециво и сол.
 3. Добро се меша, се додава постепено брашно, за да нема грутки.
 4. Се вадат форми со лажица и се пржат во врело масло.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*