Запишете го рецептот кој го бришат од Интернет: Сируп за здравје од глава до пети

Запишете го рецептот кој го бришат од Интернет: Сируп за здравје од глава до пети

Копривата е една од најздравите намирници кои помагаат за многу состојби и болести.

Посебно е добра за крвта и бубрежни заболувања.

Ова е супер едноставен рецепт за сируп од коприва кој помага за многу болести:

Состојки:

  • 40 гр. коприва
  • 1 кг. шеќер
  • 3 л. вода
  • 5 лимони

 

 

Подготовка:

  1. Измијте ја убаво неколку пати копривата, лимонот измијте го и исечете го на кришки, па ставете ги во ладна вода заедно и оставете го ова на собна температура 24 часа.
  2. Потоа, додајте шеќер и мешајте додека целосно не се растопи.
  3. Смесата се става во ладилник во стаклено шише и се пијат по неколку лажици на ден.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*