Пролетен деликатес: Потпечени макарони во тава

Пролетен деликатес: Потпечени макарони во тава

Направете вкусни пролетни и запечени макарони.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. тестенини 
 • 500 гр. сирење 
 • 200 гр. шунка 
 • 200 гр. кашкавал 
 • 100 гр. спанаќ 
 • 1 лажиче прашок за пециво 
 • 2 јајца 
 • сол

 

 

Подготовка:

 1. Тестенините се варат и цедат. 
 2. Се мие убаво спанаќот и се става во блендер, да се добие каша. 
 3. Се меша со сирењето со јајца, ситно сечената шунка и рендан кашкавал. 
 4. Се додава прашок за пециво, па се ставаат макароните со огноотпорен сад, и се става смесата. 
 5. Садот треба да е премачкан со масло. 
 6. Се печат 30 минути на 200 степени.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*