Пилешко со шампињони и кикиритки – ќе замириса цел дом

Пилешко со шампињони и кикиритки – ќе замириса цел дом

Направете вкусно пилешко со кикиритки.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 парче пилешко месо 
 • 1 главица кромид 
 • 500 гр. шампињони 
 • 50 гр. кикиритки 
 • 1 мала павлака 
 • оригано 
 • кари
 • вегета 
 • сол

 

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото месо заедно со кромидот се сече ситно, се пржи на масло и се додаваат сите зачини. 
 2. Се додава и малку вода колку да динста. 
 3. Се додаваат сецканите шампињони, а на крај мелените кикиритки. 
 4. Кога ќе се излади ставете павлака. 
 5. Сервирајте со магдонос.

Повеќе на Готви.мк:

Полнето свинско каре

Сочни шницли – најмекото месо

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

 

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*